Publikime

Udhėzuesi i votuesit pėr herė tė parė - 2017

Ky udhėzues ėshtė pėrgatitur nga Akademia e Studimeve Politike nė kuadėr tė programit "Ndėrgjegjėsimi i votuesve pėr herė tė parė - 2017". Botimi u drejtohet tė gjithė tė rinjve me qėllim informimin e tyre mbi rėndėsinė e pjesėmarrjes, procesin e votimit si dhe penalizimet penale nė rast tė abuzimit me kėtė tė drejtė qė kanė fituar.

Kliko kėtu pėr ta shkarkuar udhėzuesin

Platforma nderkufitare e veprimit mbi zhvillimin e qendrueshem te energjise Shqiperi-Maqedoni

Ky botim i Platformės Rajonale pėr Veprim mbi pėrdorimin efiēent tė energjisė nė Pogradec, Korēė - Shqipėri dhe Manastir, Kėrēovė - Maqedoni, synon rritjen e informacionit dhe hapave konkretė qė do tė mund tė ndėrmarrin bashkitė pjesėmarrėse nė vijim tė njė procesi tė gjerė konsultues dhe duke ndarė vlera e pėrvoja tė pėrbashkėta nė kėtė fushė. Platforma Rajonale shėrben edhe si udhėrrėfyes pėr bashkitė qė tė hartojnė plane konkrete ndėrhyrje nė lidhje me masat e eficencės sė energjisė nė nivel lokal.
 

Vleresimi i situates se perdorimit te energjise ne Pogradec dhe Korce

Ky botim ėshtė pėrgatitur nė kuadėr tė projektit “Iniciativa pėr Rritjen e Dialogut Publik pėr Pėrdorimin e Qėndrueshėm tė Energjisė”. Pėr tė kuptuar situatėn reale tė pėrdorimit tė energjisė dhe mundėsitė pėr hartimin e njė Platforme Vendore Veprimi, nė periudhėn shkurt-mars 2014 u zhvillua njė Vlerėsim Nevojash nė rajonin e Pogradecit dhe Korēės duke marrė njė konsultim tė drejtpėrdrejtė me tė gjithė aktorėt kryesore vendorė.
 

Platforma e Veprimit mbi zhvillimin e qendrueshem te energjise ne Pogradec dhe Korce

Platformat e Veprimit dhe Planet perkatese per zbatimin e tyre ne rajonin e Pogradecit dhe Korēes u pergatiten me synim forcimin e bashkepunimit mes strukturave te pushtetit vendor per realizimin e objektivave te zhvillimit te qendrueshem te energjise ne keto rajone si dhe krijimin e premisave te duhura per ngritjen e nje Platforme te Perbashket Rajonale Veprimi mes rajoneve kufitare ne Shqiperi dhe Maqedoni.
 

Analiza e situatės sė efiēencės sė energjisė nė Manastir dhe Kėrēovė

Nėpėrmjet kėtij hulumtimi, Qendra pėr Kėrkim dhe Politikėbėrje (CRPM) ka sjellė njė pasqyrė tė gjendjes nė lidhje me zhvillimin e efikasitetit energjetik nė Manastir dhe Kėrēovė, si dhe problemet dhe sfidat rreth shfrytėzimit tė arsyeshėm tė energjisė me tė cilat ballafaqohen qytetarėt, kompanitė, pėrfaqėsuesit e sektorit joqeveritar dhe vetė qeverisja lokale.