Te rejat e Fundit

Zhvillohet panairi i parė pėr Eficencėn e Energjisė nė Manastir

Qendra pėr Kėrkim dhe Politikėbėrje (CRPM) dhe Akademia e Studimeve Politike (ASP) organizuan panairin e parė tė Eficencės sė Energjisė nė rajonin e Manastirit. Ky panair u zhvillua nė datat 15-17 Maj 2015, nė Qendrėn e Kulturės sė qytetit, nė kuadėr tė projektit pėr bashkėpunimin ndėrkufitar IPA i financuar nga Bashkimi Evropian

Thirrje publike pėr konkursin e fotografisė dhe vizatimeve me temė "Efiēenca e Energjisė"

Qendra pėr Kėrkim dhe Politikėbėrje (CRPM) shpall konkursin pėr fotografinė dhe vizatimin mė tė mirė me temėn"Efiēenca e Energjisė dhe shfrytėzimi racional i energjisė – sfidė pėr tė gjithė ne”. Fotografitė dhe vizatimet do tė ekspozohen nė ekspozitėn pėr efiēencėn e energjisė, e cila do tė organizohet nė Manastir, Maqedoni, nga 15-17 Maj 2015.

Nėnshkruhet Memorandumi i Mirėkuptimit mes katėr bashkive shqiptare e maqedonase

Mė datė 12 Shkurt 2015 u zhvillua nė Korcė konferenca rajonale me temė “Dialogu ndėrkufitar mbi energjinė - Drejt njė Platforme Rajonale Veprimi Shqipėri-Maqedoni”, tė organizuar nė kuadėr tė projektit ndėrkufitar “Iniciativa pėr rritjen e dialogut publik pėr pėrdorimin e qėndrueshėm tė energjisė”.

Zgjatet afati - Thirrje pėr shprehjen e interesit pėr dy ekspertė mbi Platformat Veprimi tė energjisė

Shtyhet deri mė 31 Tetor 2014, ora 16.00 afati pėr pranimin e aplikimeve pėr dy ekspertėt nė fushėn e energjisė. Akademia e Studimeve Politike kėrkon tė kontraktojė dy ekspertė nė fushėn e energjisė, tė cilėt duhet tė pėrgatisin dy Platforma lokale Veprimi dhe gjithashtu njė Platformė Rajonale

Programi i Dialogut Publik prezantohet nė panair

Akademia e Studimeve Politike mori pjesė nė panairin e organizatave qė kanė pėrfituar nga projektet ndėrkufitare tė paraaderimit Maqedoni-Shqipėri 2007-2013. Eventi u organizua nė 23 Shtator 2014 nė Tiranė, nėn kujdesin e Ministrisė sė Integrimit Evropian tė Shqipėrisė

Thirrje pėr shprehjen e interesit pėr dy ekspertė mbi Platformat Veprimi tė energjisė

Akademia e Studimeve Politike kėrkon tė kontraktojė dy ekspertė nė fushėn e energjisė, tė cilėt duhet tė pėrgatisin dy Platforma lokale Veprimi dhe gjithashtu njė Platformė Rajonale Veprimi pėr rajonin e Korēės dhe Pogradecit. Afati pėrfundimtar pėr paraqitjen e aplikimit ėshtė 20 Tetor 2014, ora 16.00. Aplikantėt duhet tė shkruajnė nė adresėn infor@asp.al me subjekt "STE for Preparing Local and Regional Platforms for Action for Pogradec and Korca".

Shoqeria civile trajnohet per energjine ne Kicevo

Rreth 30 pjesėmarrės nga Bitola dhe Kicevo morėn pjesė nė trajnimin pėr efiēencėn e energjisė dhe pėrdorimin e qėndrueshėm tė saj, nė kuadėr tė projektit "Iniciativa pėr Rritjen e Dialogut pėr Pėrdorimin e Qėndrueshėm tė Energjisė". Pjesėmarrėsit vinin nga profile tė ndryshme tė komunitetit nė kėto dy njėsi vendore

Bashkiakėt thellojnė njohuritė e tyre mbi eficencėn e energjisė

Kursi i parė i trajnimit pėr punonjėsit e bashkive maqedonase, nė kuadėr tė projektit ndėrkufitar “Inisiativa pėr rritjen e dialogut publik mbi pėrdorimin e qėndrueshėm tė energjisė”, u zhvillua nė hotel Molika-Pelister, nė 27 Maj 2014. Pjesėmarrės nė kėtė aktivitet ishin pjesėtarė tė stafit tė bashkive Bitola, Kicevo, Mavrovo and Rostusa, Novaci, Debarca , Demir Hisar etj.

Takimi prezantues i projektit ndėrkufitar, Pogradec

Takimi prezantues i projektit “Inisiativa pėr rritjen e dialogut publik mbi pėrdorimin e qėndrueshėm tė energjisė”, u zhvillua mė 30 Prill 2014 nė ambjentet e kėshillit bashkiak tė Pogradecit. Qėllimi i kėtij aktiviteti ishte jo vetėm prezantimi i gjetjeve tė anketimit tė zhvilluar nė muajin shkurt 2014 nė katėr rajonet nėn fokusin e projektit

Anketim mbi situtėn e pėrdorimit tė energjisė

Me qėllim pėr tė pėrgatitur vlerėsimin e nevojave pėr ndėrhyrjen, projekti “Inisiativa pėr rritjen e dialogut publik mbi pėrdorimin e qėndrueshėm tė energjisė”, zhvilloi njė anketim me pėrdoruesit familjarė dhe ata tė biznesit tė vogėl nė katėr rajonet nė Shqipėri dhe Maqedoni.