Objektivat

Projekti ka nisur tw zbatohet qw prej muajit dhjetor 2013 dhe ka njw kohwzgjatje prej 18 muajsh. Ai do tė forcojė bashkėpunimin mes strukturave tė pushtetit vendor nė Shqipėri dhe Maqedoni dhe do tė krijojė premisat e duhura pėr ngritjen e njė Platforme tė Pėrbashkėt Rajonale Veprimi nw fushwn e energjisw, e aftė pėr t’u zbatuar edhe nga rajone tė tjera. 

Autoritetet vendore nė katėr rajonet e pėrfshira nė kėtė projekt do tė pėrfitojnė rritjen e mėtejshme tė njohurive tė stafit tė tyre si dhe eksperiencė nė organizimin e dialogut publik pėr shumė ēėshtje tė tjera, duke u mbėshtetur nga kapacitetet e ASP dhe CRPM pėr tė sjellė sė bashku drejtues tė rėndėsishėm lokalė dhe ekspertė profesionistė, aktivistė civilė dhe pėrfaqėsues tė medias. Njėkohėsisht, komunikimi nė tė dyja anėt e kufirit si dhe shkėmbimi i shembujve mė tė mirė nė zgjidhjen e problemeve tė pėrbashkėta qė shqetėsojnė qytetarėt, do tė ndihmojė nė kapėrcimin e pengesave, tė cilat vijnė nga paragjykimet historike etnike, sociale dhe fetare nė rajonit e Ballkanit. Organizatat, qė zbatojnė projektin kanė njė eksperiencė tė gjatė nė ndėrtimin e kėtyre urave tė bashkėpunimit shumėplanėsh rajonal.