Rreth projektit

Projekti ndėrkufitar “Iniciativa pėr rritjen e dialogut publik pėr pėrdorimin e qėndrueshėm tė energjisė” synon qė tė fuqizojė bashkėpunimin e mėtejshėm mes rajoneve tė Shqipėrisė dhe Maqedonisė, duke nxitur zbatimin e politikave tė pėrbashkėta pėr shpejtimin e progresit drejt integrimit tė plotė tė rajonit nė Bashkimit Evropian. Fokusi kryesor i programit ėshtė rritja e informacionit dhe kapaciteteve vendore si dhe ndėrgjegjėsimi i publikut tė gjerė pėr pėrdorimin e qėndrueshėm tė energjisė nė rajonin e Korēės dhe Pogradecit nė Shqipėri dhe Bitolės dhe Kiēevos nė Maqedoni. Pėr tė arritur objektivat e vendosura nga BE, duhet tė punojnė sė bashku tė gjithė sektorėt e shoqėrisė, jo vetėm insititucionet publike dhe legjislative, por edhe shoqėria civile, bizneset private, mediat dhe secili qytetar.

Programi financohet nga Bashkimi Evropian nė kuadėr tė programit tė Bashkėpunimit Ndėrkufitar i Fondeve tė Paraaderimit (IPA), Republika e Maqedonisė – Republika e Shqipėrisė, 2007-2013 dhe zbatohet nga Akademia e Studimeve Politike dhe Qendra pėr Kėrkime dhe Politikėbėrjen.

Te rejat e Fundit

Zhvillohet panairi i parė pėr Eficencėn e Energjisė nė Manastir

Qendra pėr Kėrkim dhe Politikėbėrje (CRPM) dhe Akademia e Studimeve Politike (ASP) organizuan panairin e parė tė Eficencės sė Energjisė nė rajonin e Manastirit. Ky panair u zhvillua nė datat 15-17 Maj 2015, nė Qendrėn e Kulturės sė qytetit, nė kuadėr tė projektit pėr bashkėpunimin ndėrkufitar IPA i financuar nga Bashkimi Evropian

Thirrje publike pėr konkursin e fotografisė dhe vizatimeve me temė "Efiēenca e Energjisė"

Qendra pėr Kėrkim dhe Politikėbėrje (CRPM) shpall konkursin pėr fotografinė dhe vizatimin mė tė mirė me temėn"Efiēenca e Energjisė dhe shfrytėzimi racional i energjisė – sfidė pėr tė gjithė ne”. Fotografitė dhe vizatimet do tė ekspozohen nė ekspozitėn pėr efiēencėn e energjisė, e cila do tė organizohet nė Manastir, Maqedoni,...

Nėnshkruhet Memorandumi i Mirėkuptimit mes katėr bashkive shqiptare e maqedonase

Mė datė 12 Shkurt 2015 u zhvillua nė Korcė konferenca rajonale me temė “Dialogu ndėrkufitar mbi energjinė - Drejt njė Platforme Rajonale Veprimi Shqipėri-Maqedoni”, tė organizuar nė kuadėr tė projektit ndėrkufitar “Iniciativa pėr rritjen e dialogut publik pėr pėrdorimin e qėndrueshėm tė energjisė”.

VIDEO GALERI

TVSH pasqyron takimin prezantues IPA CBC

Wednesday, 01 October 2014

Takimi prezantues i projektit "Inisiativa p?r rritjen e dialogut publik mbi p?rdorimin e q?ndruesh?m t? energjis?", u zhvillua m? 30 Prill 2014 n? ambjentet e k?shillit bashkiak t? Pogradecit